e-Prestij.com
Sağlık Haberleri..

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün mutasyonunu araştırıyor

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı'nda, 11 Mart'tan bu yana Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüsün mutasyona uğrayıp uğramadığının belirlenmesi için yürütülen çalışmayı Demirören Haber Ajansı (DHA) görüntüledi. Doç. Dr. Gülay Korukoğlu ve ekibi, Türkiye'nin farklı bölgelerinden yaklaşık 4 aydır havuzlanan örnekler üzerinde çalışmaya başladı. 1 hafta önce başlayan işleme ve ileri analiz çalışmasının 4 hafta süreceği ve ortaya çıkacak sonucun da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.


Mavi Serum savaşını Uraw Kozmetik kazandı

Saça olan etkisi ile hem ülkemizde hem de birçok ülkede milyonlarca kişinin takdirini kazanan Mavi Serum ürünü bu derece başarılı olunca birkaç yasadışı firma tarafından merdiven altı üretimi ile sahte binlerce Mavi Serum piyasaya sürülmüştü. Gerçek Mavi Serum buluşunun ilk ve tek patentli sahibi Uraw Kozmetik sahte ürünler yüzünden hem markanın hem de halkın yaşadığı bu mağduriyet için Sağlık Bakanlığına suç duyurusunda bulundu. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde yapılan baskınlar sonucunda sağlığa zararlı binlerce sahte Mavi Serum toplatıldı. Sahte Mavi Serum üreticilerine yüksek para cezası Hem hiçbir işe yaramayan hem de halkın sağlığı ile oynayıp merdiven altı sahte Mavi Serum üreten bu firmalara yüksek para cezaları kesildi. Orijinal Mavi Serum buluşunun sahibi Uraw Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şerifoğlu Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği bu operasyondan oldukça memnun olduklarını dile getirirken sahte Mavi Serum üreten bu firmalara kendilerinin de tazminat davası açtıklarını söyledi. Sahte Mavi Serum Mağduru olmayın Mavi Serum’un patentli ilk ve tek sahibi Uraw Kozmetik Türk halkının yanlış ve sahte Mavi Serum mağduriyeti yaşamamaları, paralarını sokağa atmamaları ve sağlıklarından olmamaları için Orijinal Mavi Serum ürününü sadece Uraw Kozmetik resmi sitesinden ya da eczanelerden temin etmeleri konusunda da uyardı.


Rusya koronavirüs aşısı için tarih verdi

Dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı birçok ülke aşı çalışmalarına başladı. Aşının yıl sonunda piyasaya sürüleceği konuşulurken Rusya'da son dakika açıklaması geldi. TARİH AÇIKLANDI Rusya'nın geliştirdiği ve insanlar üzerinde de denemelerini tamamladığı aşı 15 Ağustos'ta piyasaya sürülecek. FİYATI BELLİ DEĞİL Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, fiyatının ne kadar olacağına dair henüz bilgi paylaşılmadı. AMERİKALILARIN GÖZÜ RUSYA'DA Amerikan CNN televizyonu da konuyla ilgili bir haber hazırladı. Haberde; Rus yetkililerin iki haftadan az bir süre içinde, başkent Moskova'daki Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen bir koronavirüs aşısına onay vermeyi planladıklarını duyurdu. Rusya, bu durumda dünyada koronavirüs aşısına onay veren ilk ülke olacak.